Past Winners

Print
Press Enter to show all options, press Tab go to next option
RSS

2018 - Team (First Year for this Award Category)
ACEs (Adverse Childhood Experiences)
~comprised of Armando Bake, Elizabeth Pearson, Rachel Baranski, and Sam Trogdon

2018 - Tie
Betsie Winokur
PWUT Operations Analyst
Public Works 

Dan Clinton
Senior Project Manager
Stormwater

2017
Mary Beerman
Senior Planner
Planning and Development Services

2016
Judy M. Newsome
Specialized Recreation and Inclusion Specialist
Parks, Recreation and Cultural Resources Department 

2015
Kelly Spainhour
SWRF Laboratory Supervisor
Utilities Department

2014 - Tie
Wes Everette
Development Support Manager
Development Services Division

Artie O'Brien
Senior Police Officer
Police Department

2013
Josh Fulbright
Master Police Officer
Police Department

2012
Jay Schubert
Special Events Coordinator
Public Works and Utilities Department

2011
Tony Menendez
Senior Police Officer
Police Department

2010
Yoko Sorensen
Fire Captain
Fire Department

2009 - tie
Ellen Lewis
Accountant
Finance Department

Sonya Snyder
Senior Operations and Program Supervisor
Parks, Recreation, and Cultural Resources Department

2008
Ken Gordon
Firefighter II
Fire Department

2007
Sammie Chance
Recycling Equipment Operator
Public Works and Utilities Department

 2006

Greg PowersGreg Powers

Computer Systems Analyst
Technology Services

 

2005

Andy JohnsonAndy Johnson
Engineering Field Services Manager
Engineering Department

 

2004

Kim BakerKim Baker
Public Works & Utilities Department
Interim Wastewater Collections Field Supervisor

 

2003

Forrest MuttsForrest Mutts
Solid Waste Collector
Public Works and Utilities Department

 

2002 - tie

Tom Doyle Tom Doyle
Police Officer II
Police Department

 

Brenda MannBrenda Mann
Lead Customer Service Representative
Public Works and Utilities Department

 

2001
Joe Moore

Engineering Services Manager
Engineering Department

2000
James Mills

Crew Coordinator
Public Works and Utilities Department

1999
Chris DavisChris Davis
Records Supervisor
Police Department

 

1998
Allan Murray Jr.Allan Murray Jr.

Police Officer
Police Department

1997 - Tie

Michelle DavisMichelle Davis
Animal Control Officer
Police Department

 

Paul Ray
Chief of Operations and Maintenance
Public Works and Utilities Department

1996
Larry Dempsey
Landscape Maintenance Coordinator
Public Works and Utilities Department

1995
Rodney Dickerson
Code Official III
Inspections and Permits Department

1994
Stan Godwin
Crew Coordinator
Public Works and Utilities Department

1993
Sammie Garris
Solid Waste Equipment Operator
Public Works and Utilities Department

1992
Cheryl Hannah
Recycling Coordinator
Public Works and Utilities Department

1991
Tim Brown
Greenway Planner
Planning Department

1990
Chris HoinaChris Hoina
Master Police Officer
Police Department

 

1989
Lawrence HardeeLawrence Hardee
Inspector
Inspections and Permits Department